Videomonitoring - Wieki Brat czy znak naszych czasów?

Jeszcze kilkanaście lat temu videomonitoring można było spotkać jedynie w miejscach szczególnie chronionych (wojsko, urzędy, duże firmy). Dziś kamery monitoringu towarzyszą nam niemal wszędzie. Można je spotkać w sklepach, komunikacji miejskiej, mieszkaniach, na skrzyżowaniach, budynkach a nawet w samochodach czy na kaskach rowerzystów. Czasem dzięki tak licznie umieszczonym kamerom można zarejestrować wydarzenia, które nie zdarzają się codziennie.

Obecnie w Polsce kwestii dotyczących videomonitoringu nie regulują żadne przepisy. MSW postanowiło zmienić ten stan rzeczy i uporządkować kwestie prawne związane z rejestrowaniem obrazu w miejscach publicznych. Główne założenia do nowej ustawy prezentuje poniższy filmik:

Zanim jednak ustawa wejdzie w życie, sprawdźmy jakie nietypowe sytuacje potrafią czasem zarejestrować kamery monitoringu...

Czelabińsk 2013

Najbardziej spektakularne filmy z nagrań videomonitoringu powstają, gdy nagrywane wydarzenie w żaden sposób nie mogło zostać przewidziane. Do tej kategorii z pewnością zalicza się meteoryt z Czelabińska, który spadł w pobliżu tego rosyjskiego miasta w lutym 2013 roku. Jego jasność oraz siła fali dźwiękowej zostały zarejestrowane przez liczne kamery w samochodach oraz monitoringu na zewnątrz oraz wewnątrz budynków.

Ogromna siła fali uderzeniowej jest widoczna szczególnie na ujęciach wewnątrz bydunków. Poniżej kompilacja kilku filmów prezentujących tę "kosmiczną siłę".

 

Kamery w służbie organów ścigania

Nagrania z videomonitoringu często służą także jako dowód w sprawach sądowych. Te umieszczone na stacjach benzynowych mają głównie zapobiegać napadom na pracowników stacji oraz kradzieżom paliwa (odjeżdżanie bez zapłacenia za tankowanie). Jednak czasem kamera umieszczona na stacji benzynowej może zarejestrować zupełnie inną sytuację niż napad czy kradzież paliwa. Historia niczym z gangsterskiego filmu z udziałem Polaków, ładunków wybuchowych oraz sklepów IKEA w Czechach jest tego najlepszym dowodem. Tutaj niestety nie mamy nagrania, ale polecamy reportaż z Gazety Wyborczej na ten temat.

Niedźwiedzia rodzina

Jednym z wdzięczniejszych tematów nagrań z systemów do monitoringu video są zwierzęta - zarówno te domowe jak i dzikie. Jesienią ubiegłego roku bardzo popularne w Polsce były filmy z kamery umieszczonej na jednym z domów w Zakopanem. Kamera ta zarejestrowała spacery całej niedźwiedziej rodziny która zeszła z gór w poszukiwaniu jedzenia. A gdy jeszcze okazało się, że niedźwiedzie spacerują tuż za niczego nie podejrzewającymi ludźmi, to całe nagranie wygląda dość komicznie. Zresztą zobaczcie sami :)

 

Bohaterskie czyny

Kamery telewizyjne często towarzyszą różnym bohaterskim momentom: wyczynom sportowców, podczas akcji ratunkowych czy w rejonach objętych działaniami wojennymi. Coraz częściej zdarzają się jednak sytuacje, że najpierw ich świadkami są kamery videomonitoringu. Tak było w grudniu 2014 roku w Rzeszowie, gdy Pani Joanna - kierowca autobusu miejskiego dzięki sprawnej reanimacji pasażera uratowała mu życie. Bez nagrania z monitoringu też na pewno zyskała by miano bohatera, ale telewizja to przede wszystkim obraz. Dzięki takim nagraniom można naocznie przekonać się, że warto znać zasady pierwszej pomocy.

Zobacz materiał z Faktów TVN na ten temat.

Jeśli udało Wam się nagrać swoimi kamerami w domach, samochodach czy telefonach nietypowe sytuacje – napiszcie do nas na adres: marketing@zerkam.pl