Na czym polega różnica pomiędzy kamerami analogowymi a IP?

Kamery analogowe i kamery IP to dwa najczęściej stosowane obecnie standardy, zarówno w monitoringu przemysłowym, jak i w mniej profesjonalnych domowych systemach monitoringu. Starsze, klasyczne rozwiązanie monitoringu, czyli kamery analogowe, są powoli wypierane przez nowocześniejsze rozwiązanie oparte o technologie internetowe, ale kamery analogowe wciąż mają swoje zalety i cały czas jeszcze buduje się systemy monitoringu w oparciu właśnie o nie.

Technologia analogowa

Monitoring analogowy to monitoring, który oparty jest o rozwiązania stosowane już dzisiaj bardzo rzadko w świecie przesyłania obrazu. Charakteryzuje się on bowiem stosunkowa prostota urządzeń wykorzystywanych dla rejestrowania i przesyłania obrazu, ale jakość uzyskiwanego obrazu jest stosunkowo niewielka. Jeśli widzimy mocno rozmazany i często załamany obraz, jest to obraz właśnie z kamery analogowej. Z punktu widzenia budowania systemów monitoringu w oparciu o tę technologię ważnym minusem jest to, że każde urządzenie do rejestrowania obrazu musi być połączone osobnym kablem koncentrycznym z urządzeniem zapisującym obraz. Wymagania pod względem zasilania także są stosunkowo wysokie, a urządzenia rejestrujące nierzadko są dość duże, jak na swoje możliwości. Podstawową zaletą jest tutaj to, ze monitoring analogowy jest relatywnie tańszym rozwiązaniem, chociaż i to się zmienia, ponieważ zwłaszcza mniej wymagający użytkownicy są w stanie zorganizować przyzwoity system cyfrowy za naprawdę niewielkie pieniądze.

Kamera IP

Kamery IP to kamery cyfrowe, które działają w oparciu o protokoły internetowe i swój obraz wysyłają do odbiornika dokładnie w taki sam sposób, jak robi to kamera w naszym laptopie czy telefonie. Urządzenie wymaga podłączenia do sieci internetowej, przewodowo lub bezprzewodowo, po czym można się z niego połączyć z dowolnego miejsca na świecie i zapisywać lub na bieżąco monitorować obraz. Zaawansowana kamera IP pozwala także na sterowanie nią w sposób zdalny, co jest znakomitym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku monitoringu domowego. Duże znaczenie ma tutaj oczywiście to, że w monitoringu cyfrowym można stosować kamery bardzo wysokiej rozdzielczości, co jednak wiąże się ze wzrostem kosztów. Standardem jest obecnie obraz 720p, czyli obraz bardzo wyraźny, ale mimo wszystko trochę gorszej jakości od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w typowej telewizji. Tym niemniej, jest to obraz dwukrotnie lepszy pod względem szczegółowości od tego, co oferuje typowy zestaw do monitoringu analogowego.