Monitoring w przedszkolach i złobkach - konieczność czy luksus?

Na początku ubiegłego roku Polskę obiegły szokujące nagrania ze żłobka w Żarach, na którym widać było jak opiekunki znęcają się nad dziećmi. Miejsca takie jak żłobki czy przedszkola powinny mieć nienaganną opinię - w końcu rodzice powierzają im swoje najcenniejsze Skarby. Czy samo zaufanie do placówki i wychowawców wystarczy, czy może jednak warto pomyśleć o rozwiązaniach, które zapobiegną kolejnym takim sytuacjom?

Po wybuchu afery w Żarach ustawodawca dokonał nowelizacji Ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 dodając między innymi konieczność odbycia dodatkowych szkoleń przez opiekunów. Kilka tygodni po przyjęciu zmian złożony też został projekt nowelizacji, który miał umożliwiać zakładanie monitoringu video w tego typu placówkach na wniosek co najmniej połowy rodziców/opiekunów. Te ostatnie zmiany nie zostały ostatecznie wprowadzone.

Monitoring to nie tylko bezpieczeństwo

Temat monitorowania dzieci w przedszkolach czy żłobkach nie jest nowy i nie pojawił się po wspomnianej sytuacji w Żarach. Wiele placówek przedszkolonych (szczególnie prywatnych) daje już rodzicom możliwość podglądania swoich pociech na żywo przez internet. Niektóre z nich traktuje to jako element uatrakcyjnienia oferty. Miejsce takie zyskuje wizerunek nowoczesnego i otwartego na innowacje.

Poza aspektem bezpieczeństwa monitoring spełnia jeszcze inną ważną rolę. Każda matka, która oddawała swoje dziecko do przedszkola, doskonale pamięta jak wyglądają pierwsze dni tej radykalnej zmiany dla całej rodziny. Dzieci, które chętnie zostają same w nowym dla nich środowisku należą raczej do wyjątków. Przez to czas ten jest równie trudny dla ich rodziców. Możliwość sprawdzenia w każdej chwili, co robi w danym momencie pociecha daje poczucie pewności i spokoju. Dzięki temu rodzic może w tym czasie skupić się na swoim życiu oraz na swoich obowiązkach.

Jak to działa w praktyce?

Usługa monitorowania Zerkam jest doskonałym narzędziem także dla placówek typu przedszkola czy żłobki. Wystarczy umieścić kilka kamer w kluczowych pomieszczeniach (bawialnia, jadalnia, szatnia, plac zabaw), żeby rodzice mieli pełen podgląd na swoje pociechy. Oprócz urządzeń potrzebne będzie jeszcze łącze internetowe oraz sieć WiFi na terenie placówki. W usłudze Zerkam obciążenie łącza internetowego jest praktycznie niezauważalne, a nagrywany i przekazywany na żywo obraz jest wysokiej jakości. Dźwięk nie jest rejestrowany, co także zmniejsza zapotrzebowanie na łącze internetowe.

Główną zaletą usługi Zerkam jest możliwość podejrzenia obrazu na żywo w każdej chwili na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Każdy z rodziców posiada indywidualny dostęp do konta Zerkam bez dodatkowych opłat. To właściciel monitoringu decyduje o tym, kto będzie miał dostęp do usługi.

Oprócz podglądu na żywo usługa Zerkam pozwala także na zapis obrazu na bezpiecznym serwerze. Jest to szczególnie ważne gdy zachodzi potrzeba odtworzenia nagrania z jakiejś sytuacji z udziałem naszego dziecka. W ramach standardowej oferty można zapisać do 168 h nagrań. Istnieje jednak możliwość indywidualnego ustalenia większego pakietu nagrywanych godzin w zależności od potrzeb placówki.

Kto powinien ponosić koszty?

Niezależnie kto płaci za usługę, ostatecznie wszystkie koszty ponoszą i tak rodzice - czy będą to jawne opłaty za utrzymanie monitoringu czy zostanę one "ukryte" w ramach comiesięcznej opłaty. Koszt jednej kamery wraz z usługą nagrywania to zaledwie 34,90 zł. Nawet jeśli w placówce trzeba zamontować kilka kamer, to przy przeciętnej liczbie kilkudziesięciu dzieci w przedszkolu/żłobku koszty miesięcznie oscylować będą w okolicy kilku złotych na dziecko. Biorąc pod uwagę, że każde dziecko to bezcenny skarb dla swojego rodzica cena monitoringu wydaje się znikoma. Szczególnie gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę wymienione wyżej korzyści.