Monitoring osoby starszej- kradzież na wnuczka

Okradanie osób starszych „na wnuczka”

Osoby starsze coraz częściej padają ofiarą pomysłowych oszustów. Naciągacze wyłudzają pieniądze „na wnuczka”, „na panią z administracji”, czy „pana z gazowni”, a nawet, jak pisze gazeta.pl „na jaja”. Mimo, że naciągacze działają od lat, a ich metody są powszechnie znane, skala przestępstw nie maleje. Rośnie natomiast ich pomysłowość. Rodzi się pytanie, dlaczego takie działania wciąż są skuteczne i jak można im zapobiec.

Na czym polega metoda na wnuczka?

Naciągacz rozpoczyna działanie od znalezienia osoby starszej mieszkającej samotnie. Następnie inicjuje kontakt telefoniczny, w którym podaje się on za członka rodziny- rzekomego wnuczka. Oszust wciela się w role osoby, która potrzebuje pomocy pieniężnej. W trakcie rozmowy opowiada o swojej ciężkiej sytuacji finansowej tak, aby wzbudzić litość osoby starszej. Prosi on również o nieinformowanie reszty rodziny o jego problemach. Gdy umiejętnie wzbudzi emocje osoby starszej, prosi ją o pomoc finansową. Ustalają wspólnie metodę przekazania rzekomemu wnuczkowi kwoty pieniężnej. Tutaj scenariusze bywają różne. Czasem pieniądze odbiera osobiście, innym razem prosi o pomoc przypadkową osobę w zamian za drobną kwotę pieniężną. Bywa również tak, że starsza osoba zostaje namówiona do wysłania pieniędzy przekazem pocztowym. Następnie wnuczek znika. Osoba starsza dzwoni do prawdziwej rodziny i okazuje się, że oddała oszczędności swojego życia naciągaczowi. Przedstawiony scenariusz okradania „na wnuczka” jest tym najbardziej typowym, choć bywają również bardziej pomysłowe wersje.

Czasem, aby wzbudzić większe zaufanie, oszust wykonuje kolejny telefon podając się za policjanta. Rzekomy policjant jest specjalistą w ściganiu naciągaczy. Uprzedza, że wnuczek jest oszustem i informuje, co należy zrobić, aby został on złapany. Mówi osobie starszej, aby ta oddała pieniądze naciągaczowi, a wtedy policja będzie miała powód do jego zatrzymania. Po całej akcji, pieniądze zostaną odzyskane i oddane właścicielowi. Oczywiście, tak nigdy się nie dzieje.

Kolejny dość popularny scenariusz to „panie z administracji” i ich różne wersje. Tutaj kluczowe jest wejście do mieszkania dwóch osób. Jedna sprytnie zajmuje uwagę starszej osoby prosząc ją o zakręcenie wody w mieszkaniu z powodu awarii w budynku. W tym czasie druga przeszukuje mieszkanie i okrada właścicielkę z drogocennych przedmiotów.

Scenariuszy okradania osób starszych jest wiele, a naciągacze wciąż wykazują się dużą pomysłowością i tworzą nowe. Jedno jednak jest wspólne- grupa docelowa, czyli emeryci. Rodzi się pytanie, dlaczego właśnie tutaj dokonywanych jest tak wiele przestępstw.

Dlaczego osoby starsze padają ofiarą podobnych oszustw?

Przestępstwa na osobach starszych nie są niczym nowym. Mówi się o nich powszechnie od lat, a mimo to ich liczba wciąż nie maleje. Dzieje się tak dlatego, że przestępcy bardzo dobrze znają potrzeby osób starszych i umiejętnie je wykorzystują.

Emeryci to z reguły osoby samotne. Nie mają już wielu przyjaciół, a rodzina często nie utrzymuje z nimi kontaktu. Czują się więc opuszczeni i nie potrzebni. Gdy nadarza się okazja na odnowienie kontaktu z rodziną są szczęśliwi- w końcu ktoś się nimi zainteresował. Co więcej, możliwość pomocy rzekomemu wnuczkowi sprawia, że znów czują się ważni i potrzebni. Z drugiej strony pojawia się strach, że jeśli nie pomogę, to będę „złym człowiekiem”. W ten sposób wpadają oni w sprytnie zastawioną pułapkę.

Naciągacze, oprócz wykorzystywania samotności osób starszych, używają również działania autorytetu. Ten mechanizm widoczny jest w kradzieżach „na panią z administracji”, „policjanta”, czy „pana z gazowni”. Starsza osoba nie kwestionuje takich autorytetów, myśli, że taką osobę musi wpuścić. Jednocześnie inicjuje to zaufanie u osoby starszej, która nie czuje zagrożenia i nie zachowuje należytej ostrożności. Naciągacze wykorzystują bardzo sprawnie różnego rodzaju mechanizmy psychologiczne, lecz wciąż mamy możliwość zabezpieczenia naszych bliskich przed takimi sytuacjami.

Jak zabezpieczyć naszych bliskich przed podobnymi incydentami?

Policja przestrzega osoby starsze przed podobnymi oszustwami. Radzi, aby zawsze po podejrzanym telefonie sprawdzić tożsamość osoby. Wystarczy zadzwonić do prawdziwego wnuczka, czy innych członków rodziny i upewnić się, że kontakt telefoniczny został nawiązany przez bliską nam osobę.. Policja zachęca również, aby w przypadku wątpliwości zawsze powiadomić ich o swoich podejrzeniach.

Kolejną ważną informacją jest to, że policja nigdy nie działa w sposób wykorzystywany przez oszustów-nie prosi o przekazanie pieniędzy przestępcom, aby móc ich zatrzymać. Należy więc zwiększyć czujność, jeżeli rzekomy policjant w rozmowie telefonicznej namawia nas do takich działań.

Policja apeluje również, żebyśmy rozmawiali z członkami naszej rodziny i ostrzegali ich o podobnych wyłudzeniach. Świadomość metod działania oszustów może zwiększyć czujność osób starszych. Niestety wiedza teoretyczna nie zawsze okazuje się być wystarczającym zabezpieczeniem. Zdarzało się, że osoby świadome metod naciągaczy mimo wszystko wpuszczały oszustów do domu.

Co jeszcze możesz zrobić w trosce o bezpieczeństwo osób bliskich?

Jeżeli wciąż boisz się o bezpieczeństwo starszej osoby, możesz zainstalować w jej domu kamerę Zerkam. Urządzenie skierowane na drzwi wejściowe może tworzyć nagrania, gdy tylko wykryje ono ruch. Oznacza to, że za każdym razem, gdy starsza osoba będzie otwierać drzwi, zostanie to nagrane w chmurze. Jak ma to pomóc?

Przede wszystkim, gdy oszust zobaczy kamerę prawdopodobnie wystraszy się możliwości bycia zidentyfikowanym i zrezygnuje z przestępstwa. Kamera będzie więc miała działanie prewencyjne.

Po drugie, jeżeli ktoś podejrzany będzie próbował nawiązać kontakt z osobą starszą, na przykład wejść do jej mieszkania, lub gdy faktycznie taka osoba zostanie wpuszczona i dokona kradzieży, nagranie ze zdarzenia z pewnością pomoże w identyfikacji sprawcy i odzyskaniu skradzionego mienia.

Kamera Zerkam, jako jedyna na rynku pozwala na zapisywanie nagrań w chmurze, czyli na zdalnym serwerze. W praktyce oznacza to, że nawet, jeśli złodziej zniszczy, lub zabierze ze sobą kamerę, nagrania będą dalej bezpieczne, a ty będziesz miał do nich natychmiastowy dostęp.