Monitoring wielu lokalizacji z jednego miejsca

Technologia IP zastosowana do transmisji obrazów i dźwięków daję nam nowe, niespotykane wcześniej możliwości. Monitoring firmy przy zastosowaniu kamer IP daje nam możliwość łatwego nadzorowania wielu różnych lokalizacji z jednego miejsca.

Nowoczesny system monitoringu IP działa w ten sposób, że kamera łączy się przez Internet ze zdalnym serwerem i w razie potrzeby wysyła na ten serwer obraz video. Obraz z kamery może być na serwerze nagrywany (poprzez nagrywanie w Chmurze Internetowej) lub przekodowywany do formatu właściwego dla urządzenia na którym chcemy obraz oglądać. Dzięki temu otrzymujemy możliwość oglądania obrazu na żywo z kamery zainstalowanej gdzieś na świecie, w każdym momencie dnia i nocy i praktycznie z każdego miejsca. Jedynym wymogiem jest dostęp do Internetu. Możemy również używać do tego dowolnego urządzenia typu komputer, tablet, telefon.

Jeżeli dodamy do tego odpowiednią optymalizację wykorzystania przez kamerę łącza Internetowego, co powoduje, że niektóre kamery z powodzeniem pracują z Internetem mobilnym, to widzimy, że dzisiejsza technologia umożliwia monitorowanie z jednego miejsca nie tylko wielu lokalizacji, ale nawet kilku poruszających się obiektów.

Dla zachowania poufności obrazu z kamery istotne jest szyfrowanie wideo wysyłanego przez kamerę do Internetu oraz szyfrowanie nagrań. Mało kamer ma tą funkcjonalność a jest ona bardzo ważna dla bezpieczeństwa naszych nagrań.

Przyszłość monitoringu to na pewno monitoring IP. A to dlatego, że oprócz opisanych wcześniej zalet da on w przyszłości możliwość analizowania na bieżąco na serwerze obrazu z kamery i wychwytywanie zdarzeń wymagających interwencji.