Dom jest miejscem, w którym chcemy czuć się bezpiecznie. Jednak z bezpieczeństwem jest podobnie jak ze zdrowiem - nie jest dane raz na zawsze i lepiej zapobiegać potencjalnym niebezpieczeństwom niż później “leczyć” ich skutki. Dobrze dobrany monitoring domu może zapewnić Ci bezpieczeństwo i spokój.
Rozwój technologiczny daje nowe możliwości nie tylko w zakresie budowy i wykończenia naszych domów, ale także w zakresie ich zabezpieczenia przed włamaniami, pożarem itp. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, które pozwalają na skuteczną ochronę mienia. W tym wpisie porównamy najpopularniejsze z nich.
Monitoring firmy ochroniarskiej
Na początku lat 90 pojawiło się na rynku dużo firm zajmujących się ochroną mienia oraz osób. Jednym z elementów ich oferty była ochrona domów oraz mieszkań osób prywatnych. Usługa ochrony obejmuje najczęściej montaż systemu alarmowego w domu (czujniki ruchu, centralka alarmowa z własnym zasilaniem awaryjnym oraz połączenie z centralą firmy ochroniarskiej). Zasada działania tego typu alarmów jest dość prosta - jeśli po zakodowaniu alarmu nastąpi jego naruszenie (ruch w obszarze czujnika) to uruchamia to alarm dźwiękowy oraz jednoczesne powiadomienie dyżurnego w centrali firmy ochroniarskiej. Jeśli alarm nie zostanie odwołany, to na miejscu zazwyczaj pojawia się patrol z firmy ochroniarskiej, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku.
Zalety tego typu systemów to:
- objęcie monitoringiem całego domu (od piwnicy po poddasze);
- alarm dźwiękowy (dość głośny);
- automatyczne powiadamianie firmy ochroniarskiej;
- możliwość sprawdzenia przez patrol, czy rzeczywiście coś się dzieje.
Wady tego rozwiązania są:
- koszty instalacji systemu (co najmniej kilka tysięcy złotych) + opłata miesięczna;
- alarm może wywołać nie tylko złodziej, ale też spadający przedmiot np. roleta;
- brak możliwości sprawdzenia, co dzieje się w środku (patrol nie ma zwykle kluczy do domu);
- uciążliwość alarmów dźwiękowych dla sąsiadów
Telewizja przemysłowa
Rozwiązaniem bardziej zaawansowanym od montażu samych czujników ruchu wewnątrz budynku jest montaż telewizji przemysłowej. Koszty są odpowiednio wyższe, bo czujniki ruchu zastępują kamery, a centralkę alarmową urządzenia do nagrywania obrazu. Telewizja przemysłowa jest rozwiązaniem na pewno droższym i bardziej zaawansowanym. Żeby była rozwiązaniem skutecznym, niezbędny jest stały podgląd obrazu z kamer np. przez stróża czy ochronę.
Rozwiązanie to może być także uzupełnieniem monitoringu firmy ochroniarskiej. Główną ochronę spełnia czujnik ruchu, a obraz nagrany z kamer przemysłowych pozwala w przypadku włamania czy pożaru uzyskać dodatkowe informacje.
Zalety:
- obraz na żywo / nagranie z monitorowanego obiektu.
Wady:
- znaczne koszty instalacji;
nagrywanie obrazu na urządzeniu znajdującym się w tym samym miejscu (narażenie na zniszczenie).
System monitoringu Zerkam
Dobrą alternatywą dla drogiej telewizji przemysłowej jest system monitoringu domu Zerkam. Już jedna kamera i możliwość podglądu obrazu na żywo dają większe poczucie bezpieczeństwa niż brak jakiegokolwiek zabezpieczenia. System Zerkam działa w ten sposób, że po wykryciu ruchu w obszarze działania kamery wysyłany jest e-mail z informacją o tym fakcie. Dzięki aplikacji na smartfony można otrzymywać również powiadomienia typu push w telefonie.
Jeszcze lepiej sprawdza się opcja nagrywania obrazu w momencie wykrycia ruchu w obszarze kamery. W sytuacji gdy nie mamy możliwości sprawdzenia od razu po przyjściu powiadomienia czy wszystko jest w porządku zawsze mamy możliwość odtworzenia nagranego obrazu.
Dodatkową zaletą systemu Zerkam jest jego mobilność. Kamerę można umieścić w dowolnym miejscu w domu lub mieszkaniu. Jedyne ograniczenia to zasięg bezprzewodowego internetu oraz gniazdko do podłączenia zasilania. W czasie wyjazdu na ferie kamerę/kamery można umieścić w miejscach, gdzie potencjalnie można spodziewać się włamania. Natomiast na co dzień można je wykorzystać do podglądu sytuacji w pokoju dziecka, garażu czy klatki ze zwierzakiem domowym.