Monitoring biura – małe urządzenia, duże korzyści

Monitoring w biurach, chociaż nie jest jeszcze powszechny, stale zyskuje na popularności. Jakie korzyści może dać monitorowanie biura? W jakich sytuacjach warto rozważyć tę opcję? O tym w poniższym wpisie.

Ograniczenie kosztów

Psychologowie organizacji zwracają uwagę na nowy problem: zjawisko anomii pracowniczej. Tak nazywana jest sytuacja, gdy pracownik dopuszcza się regularnych nadużyć, pozostając jednocześnie w przeświadczeniu, że ma czyste sumienie. Pracownicy ze skłonnością do anomii sami przed sobą usprawiedliwiają swoje zachowania, tłumacząc, że właściciel firmy nie zbiednieje, gdy zabiorą do domu trochę papieru, długopisów czy kopert. Od zabrania kilku rzeczy może i właściciel nie zbiednieje, ale regularne podkradanie pomnożone przez liczbę osób może spowodować wymierne straty. Zjawisko anomii pracowniczej spotykane jest zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Wpływ na nie ma przede wszystkim kultura organizacyjna i sposób przywództwa.

Menedżerowie walczą z przejawami takiej nieuczciwości, montując kamery w biurach i pomieszczeniach gospodarczych. Przyznają, że przynosi to efekty – system monitoringu działa prewencyjnie, zaś w razie odnotowania ubytków w zapasach, dzięki nagraniom można łatwo zidentyfikować ich sprawcę.

Wzrost wydajności pracy

Monitoring biura może przyczynić się także do wzrostu wydajności pracy. Poczucie obserwowania mobilizuje bowiem do efektywniejszej pracy. Warto przy tym rozważyć ewentualne za i przeciw wprowadzenia takiego rozwiązania. Jednym z argumentów, które należy wziąć pod uwagę jest ten, że jeśli w firmie panuje atmosfera ogólnego zaufania na linii pracownicy – właściciel, to wprowadzenie monitoringu może zaburzyć pozytywną dynamikę takiej grupy. Z drugiej strony, w ciągu kilku ostatnich lat przyzwyczailiśmy się już do stałej obecności kamer. Mało kto pozostaje nieświadomy wszechobecnego obserwowania naszych codziennych zachowań. Monitoring w miejscu pracy przestaje być nowością, a wzrost bezpieczeństwa w biurze wyposażonym w kamery (spadek liczby włamań, drobnych kradzieży, nieproszonych gości) sprzyja ich akceptowaniu. Praca w środowisku monitorowanym nie musi być więc bardziej stresująca, niż spacer po ulicy. Szczególnie, jeśli zadba się o otwartą i szczerą komunikację. Pracownicy mają prawo wiedzieć, że ich służbowe działania podlegają obserwacji. Co więcej – świadomi tego, sami zaczynają zwracać większą uwagę na stosowanie się do obowiązujących norm i przepisów.

Estetyka, jakość i prostota

Dotychczas najpopularniejszą technologią wykorzystywaną do monitoringu były kamery telewizji przemysłowej (CCTV). Przez swoje duże gabaryty są jednak nieporęczne i mało dyskretne. Dostępne dzisiaj na rynku modele mają nowoczesny design, dzięki małym rozmiarom nie rzucają się tak bardzo w oczy, a zastosowana w nich nowoczesna technologia pozwala na nagrywanie obrazu w bardzo dobrej jakości.

W zależności od potrzeb biura, monitoring może składać się z zaledwie jednej kamery, albo z nawet dziesięciu, umieszczonych w różnych strategicznych lokalizacjach. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa ważne będzie zatem, aby instalacja monitoringu była prosta i intuicyjna, a zarządzanie widokiem z kamer nie wymagało od pracodawcy zatrudnienia dodatkowej osoby do śledzenia obrazu.

Bezpieczeństwo danych

Kamery Zerkam dają możliwość zaplanowania dokładnego harmonogramu nagrań. Jeśli specyfika działalności nie wymaga od osoby zarządzającej firmą kontrolowania pracowników za pomocą monitoringu, to warto pomyśleć o zabezpieczeniu biura po godzinach pracy. Pozostawianie firmy bez ochrony to niepotrzebne ryzyko. Warto jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo danych z monitoringu. W tradycyjnych systemach obraz nagrywany jest na rejestrator umieszczony gdzieś w firmie, przez co narażony jest na zniszczenie. Tymczasem oferowane przez Zerkam rozwiązanie magazynowania obrazów wideo w chmurze uniemożliwia włamywaczowi skasowanie nagrań z włamania. Atutem Zerkam jest także wysyłanie powiadomień o każdym ruchu w obszarze kamery za pomocą poczty elektronicznej lub technologii push w aplikacjach mobilnych. To rozwiązanie może przyczynić się do szybkiej reakcji i ograniczenia strat.

Informacje z biura mają często charakter poufny. Przesyłanie plików wideo przez bliżej nieustalone serwery naraża je na przechwycenie, a nawet grozi ich utratą. Warto wybrać rozwiązanie, które w odpowiedni sposób zabezpieczy streaming obrazu. W przypadku usługi Zerkam obraz jest szyfrowany, co praktycznie uniemożliwia jego przejęcie przez osoby nieuprawnione.

Wybór rozwiązań do monitoringu na rynku jest ogromny. Warto wybrać te, które najlepiej spełniają potrzeby przedsiębiorstwa. I warto zainwestować w monitoring: zapobieganie nietypowym sytuacjom, dbałość o bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i dokumentów oraz środków trwałych, przyczynia się do znacznych oszczędności. To inwestycja, która zazwyczaj szybko się zwraca.