Jak zapewnić bezpieczeństwo aktywnemu dziecku w domu?

Prędzej czy później każde dziecko dorasta i zaczyna samodzielnie poruszać się po mieszkaniu. W pierwszym etapie jego aktywność w tej materii jest mocno ograniczona, a doświadczenie w zakresie ruchliwości niewielkie. To wszystko znaczy dla rodzica, że musi uważniej doglądać w tym czasie dziecko i zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo dzieci to dla każdego rodzica priorytet. Na szczęście współczesna technika daję nam wiele rozwiązań, które z jednej strony pozwalają zwiększyć samo bezpieczeństwo dziecka, a z drugiej są w stanie sprawić, że proces ten będzie dla nas wygodniejszy i bardziej komfortowy.

Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Przede wszystkim usuńmy z podłogi lub szafek nisko położonych, przedmioty, które spadając, mogą skrzywdzić dziecko lub zostać przez nie zniszczone. Chodzi oczywiście o wszelkie wazony czy butelki, a także metalowe części, które mogą stanowić zagrożenie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie kontaktów w taki sposób, aby dziecko nie mogło zrobić sobie krzywdy. Należy też sprawdzić wszelkie sprzęty i meble na okoliczność wystających i twardych krawędzi. Są one najpoważniejszym zagrożeniem dla dziecka, które przewracając się, może doznać trwałych uszkodzeń ciała w kontakcie z takim ostrym przedmiotem. Ostatecznie usuńmy wszelkie niestabilne konstrukcje, które dziecko, zupełnie nieświadomie i nie intencjonalnie może na siebie zrzucić.

Bez względu jednak na to, jak skutecznie zabezpieczymy powierzchnię domową, to nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich stałych zagrożeń. W pierwszej fazie poruszania się dziecko może wyrządzić sobie krzywdę czymkolwiek. Jeśli nie jesteśmy w stanie nieustannie go obserwować, w sensie spacerowania za nim, to zamontujmy monitoring dzieci.

System taki zapewni nam kamera Zerkam. To stosunkowo proste, ale jakże wygodne dla każdego rodzica rozwiązanie. Dziecko będzie pod stałą naszą kontrolą i w każdej chwili możemy sprawdzić, co robi. Obraz uzyskać możemy w dowolnym momencie i dowolnym pomieszczeniu czy miejscu. Kamera non stop rejestrująca czyny naszego dziecka, może też zostać wykorzystana jako podgląd na prace opiekunki lub opiekuna do dziecka. W ten sposób dowiemy się, czy dziecko jest bezpieczne, a zatrudniona przez nas osoba wywiązuję się ze swoich obowiązków (zobacz również elektroniczna niania). Dzięki monitoringowi nie będziemy się już obawiali oddalić na chwilę od dziecka. Nie tracimy bowiem kontroli nad jego poczynaniami, a w każdej chwili jesteśmy w stanie interweniować, jeśli dziecko będzie zbliżało się do jakiegokolwiek miejsca, gdzie czyha zagrożenie.