Jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów i osób samotnych?

Każdy kto ma rodziców lub inną bliską osobę w podeszłym wieku, która do tego mieszka sama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak często myśli się o jej bezpieczeństwie. Wystarczy zwykły telefon stacjonarny, komórka czy nawet komputer z kamerką internetową, żeby zadzwonić i zapytać czy wszystko jest w porządku.

Każde z tych urządzeń wymaga jednak aktywności (reakcji) osoby starszej. W sytuacji, gdy nie usłyszy ona dzwonka telefonu lub zwyczajnie rozładuje się komórka po drugiej stronie mogą uruchomić się czarne myśli, że stało się coś najgorszego. Jaka jest alternatywa dla powyższych urządzeń, żeby nadal mieć pewność, że u najbliższych wszystko OK? O tym w poniższym wpisie.

Monitoring video w służbie seniorów

Doskonałym narzędziem, które rozwiązuje powyższe problemy jest usługa monitorowania Zerkam. Żeby poprawić bezpieczeństwo seniora wystarczy już jedna kamera podłączona bezprzewodowo do internetu. Można ją umieścić w miejscu, gdzie krzyżują się wszystkie domowe "ścieżki". W mieszkaniu miejscem takim jest najczęściej korytarz lub przedpokój. Nie trzeba przy tym być "wielkim bratem" - nie musimy stale monitorować obrazu video z domu bliskiej nam osoby. Nawet - ze względu na nasz czas i zachowanie pewnej intymności - jest to niewskazane. Świetnie sprawdza się tutaj funkcja powiadomienia mailowego po wykryciu ruchu w obszarze kamery. Wystarczy, że monitorowana osoba przejdzie w obszarze kamery (np. do łazienki lub kuchni), a już zyskamy pewność, że wszystko jest w porządku.

Jeśli w raportach pojawi się dłuższa, nienaturalna przerwa możemy zadzwonić i zapytać czy wszystko jest w porządku. W przypadku gdy osoba starsza nie odbierze telefonu mamy możliwość odtworzenia ostatniego nagrania, które aktywuje się zawsze po wykryciu ruchu. Jeśli zauważymy coś niepokojącego na zapisanym filmie - możemy odpowiednio zareagować dzwoniąc na przykład do sąsiada czy wzywając pogotowie.

Opieka nad osobami starszymi

Monitoring Zerkam to doskonałe narzędzie także dla tych osób, które zatrudniają opiekę domową lub mają bliskich w domach opieki. Bieżący podgląd video oraz możliwość odtworzenia nagrania nie tylko zwiększą poczucie bezpieczeństwa seniora, ale działa także prewencyjnie. Osoba, która chciałaby wykorzystać słabość fizyczną osoby starszej musi liczyć się z tym, że wszelkie próby takiego działania mogą zostać udokumentowane.

Mimo licznych publikacji w mediach na temat wyłudzeń pieniędzy przez fałszywych wnuczków, inaksentów i innej maści oszustów ludzie starsi z racji swojej słabości fizycznej oraz zwykle dobrego serca narażeni są cały czas na tego typu działania przestępcze. Umieszczenie kamery w miejscu, które monitoruje drzwi wejściowe pozwoli zarejestrować osoby podejmujące próby takich działań.

Czego potrzebuję, żeby podłączyć monitoring u seniora?

Do podłączenia kamery potrzebny jest stały dostęp do internetu oraz gniazdko do podłączenia zasilacza. W przypadku gdy senior nie ma internetu lub nie ma możliwości założenia stałego łącza istnieją co najmniej 2 alternatywy:

  • zakup u operatora telekomunikacyjnego routera na kartę SIM wraz z pakietem internetu (transfer 1-2 GB miesięcznie). Taki pakiet wystarczy już do wysyłania powiadamianień o ruchu w obszarze kamery oraz do wysyłania mailem zrzutu obrazu z kamery.
  • porozumienie się z sąsiadem, który ma stałe łącze z prośbą o udostępnienie na potrzeby monitoringu. Pamiętajmy tutaj jednak o dwóch warunkach. Musi być to osoba, do której mamy pełne zaufanie - wyłączenie routera z prądu czy zmiana hasła dostępu do sieci spowodują, że stracimy nie tylko możliwość podglądu z kamery na żywo, ale też nagrywania obrazu na serwerze. Drugi istotny warunek - router powinien być umieszczony stosunkowo blisko naszej kamery, tak żeby ściany budynku nie obniżyły jakości sygnału WiFi i nie powodowały zrywania transferu.

Ile kosztuje monitoring Zerkam?

Bezpieczeństwo osób bliskich powinno być dla nas bezcenne. Monitoring Zerkam to wydatek jedynie 34,90 zł z VAT miesięcznie (1,17 zł dziennie) przy umowie zawieranej na 24 miesiące. Opłata ta obejmuje zarówno ratę za kamerę jak i opcję nagrywania obrazu na bezpiecznym serwerze Zerkam. Po dwóch latach kamera stanie się Twoją własnością. Nadal będziesz mógł korzystać z opcji podglądu obrazu na żywo bez opłat. Usługa nagrywania obrazu kosztuje tylko 15,90 zł miesięcznie. Przy tak licznych możliwościach wykorzystania usługi monitoringu Zerkam opłaty te są symboliczne.

Więcej informacji o ofercie Zerkam.