Domowy żłobek - czym są mini żłobki?

Niewielka liczba miejsc w prywatnych i publicznych żłobkach, a także chęć połączenia urlopu macierzyńskiego z zarobkowaniem, to główne powody wzrostu popularności domowych żłobków.

Domowy żłobek w myśl nowelizacji ustawy może zostać założony w mieszkaniu prywatnym pod warunkiem, że lokal ten spełnia wymogi techniczne i znajduje się na parterze budynku. W lokalu muszą zostać spełnione wszelkie zalecenia Państwowej Straży Pożarnej i niezbędna będzie nam pozytywna opinia właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Musi też mieć co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz, przy czym jednym z nich powinny być drzwi wyjściowe z lokalu, a drugim inne drzwi lub okno umożliwiające bezpośrednie wyjście na przestrzeń otwartą. Taki lokal musi być ponadto wyposażony w trudno zapalne wykładziny podłogowe.

Zalety mini żłobków

Opieka nad dzieckiem w tej formie ma wiele zalet. Opłaca się jednakowo rodzicom maluchów jak też opiekunowi. Rodzice mogą wrócić do pracy, bez potrzeby martwienia się o swoje dziecko. Te z kolei przebywa w gronie trzech, pięciu rówieśników, co pozwala opiekunce więcej czasu poświecić poszczególnym dzieciom i zapewnić im właściwą opiekę. Z kolei dla opiekunki jest to zastrzyk finansowy, gdzie sama praca może zostać połączona z opieką nad własnym dzieckiem. W tej roli może też występować babcia lub mama właścicielki lokalu i żłobka. Ten rodzaj opieki dla rodziców jest też wielokrotnie dużo tańszy niż zatrudnienie niani, czy pobyt w prywatnym żłobku. Dodatkowo w wielu miastach polski, projekt tego typu opieki przedszkolnej może uzyskać dofinansowanie ze środków publicznych.

Bezpieczeństwo podopiecznych

Domowy żłobek to dobry pomysł na biznes dla młodych mam. Aby uatrakcyjnić swoją ofertę opieki nad dziećmi, można zapewnić dodatkowe zajęcia dla maluchów lub zapewnić rodziców o stuprocentowym bezpieczeństwie ich pociech. Monitoring dzieci poprzez kamerę Zerkam oraz udostępnienie rodzicom możliwość podglądu obrazu z kamery na żywo, to gwarancja bezpieczeństwa oraz sukcesu w biznesie – chętnych do skorzystania z takiego rozwiązania na pewno nie zabraknie.