Czym jest kamera IP?

Kamery IP to nowoczesny typ urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, które wysyłają obraz wideo w czasie rzeczywistym. Transmisja danych w kamerze IP odbywa się przy wykorzystaniu pakietów danych w sieciach IP takich jak LAN lub Internet. Dlatego strumień wideo z kamery IP jest udostępniony w całej sieci. Mogą go oglądać inni użytkownicy, z dowolnego miejsca, w którym mają dostęp do sieci. Operator kamery IP może przeglądać obraz i zarządzać urządzeniem bez fizycznej obecności w miejscu, w którym kamera jest zainstalowana. Do obsługi wykorzystuje wyłącznie standardową przeglądarkę internetową lub specjalistyczneoprogramowanie, co wpływa na większą elastyczność obsługi kamery.

Jak wybrać odpowiednią kamerę IP?

Wybór kamery IP, która spełni oczekiwania użytkownika, powinien być dobrze przeanalizowany pod względem funkcji tego urządzenia. Nie należy przy tym skupiać się na jakości obrazu. Niekoniecznie musi on mieć największą rozdzielczość czy największą ilość klatek, ponieważ wpływa to bezpośrednio na konsumpcje łącza internetowego. Natomiast racjonalnym podejściem kupującego powinno być dostosowanie parametrów kupowanej kamery IP do faktycznych potrzeb i możliwości.

Kamera IP powinna dysponować bezpiecznym, najlepiej szyfrowanym połączeniem z siecią internetową. Dla porównania tanie chińskie kamerki wystarczy tylko podłączyć do sieci Wi-Fi lub internetu, a te samoczynnie kontaktują się z obcymi serwerami zlokalizowanymi na terenie Chin. Każdy kupujący wolałby uniknąć sytuacji, w której jego kamerka, a właściwie obraz z niej mógłby być odczytywany przez użytkowników w dalekich Chinach, przez osoby zupełnie do tego nieupoważnione.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na wybór kamerki IP jest łatwość instalacji. Samodzielne podłączenie kamerki nie może sprawiać problemu użytkownikowi, a właśnie tak jest w przypadku tanich chińskich kamerek. Jeśli klient nie posiada odpowiedniej wiedzy IT, do instalacji będzie musiał skorzystać z pomocy specjalisty.