Co wpływa na bezpieczeństwo w domu?

Bezpieczeństwo to kategoria kluczowa dla każdej rodziny. Fundamentem bezpieczeństwa rodziny jest z kolei bezpieczeństwo domu. Montowanie drzwi antywłamaniowych czy instalowanie prostych alarmów z czujnikami ruchu to dzisiaj standard. Pytanie tylko, czy coś takiego wystarcza?

Potrzeba bezpieczeństwa i jej manifestacja

Potrzeba posiadania bezpieczeństwa jako wartości podstawowej jest oczywista. Dyskusja musi dotyczyć skali naszych potrzeb. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie zawsze są one bardzo wysokie. Z danych policji i z doświadczenia ekspertów od domowych zabezpieczeń, wynika że samo posiadanie jakichkolwiek zabezpieczeń sprawia, że ryzyko włamania do domu widocznie spada. Związane jest to z prostym faktem, iż potencjalny włamywacz woli cele niezabezpieczone, które są dla niego łatwiejsze i wiążą się z mniejszym ryzykiem poniesienia porażki.

Powyższy fakt bardzo łatwo wykorzystać do wstępnego zabezpieczenia domu. Kluczowe są tutaj dwa elementy. Pierwszy z nich to dobre, kompletne oświetlenie domu, połączone z czujnikami ruchu reagującymi na pojawienie się ruchomych obiektów w miejscach, gdzie ich nie powinno być. Drugim elementem jest zamontowanie chociażby najprostszego alarmu czy też monitoringu domowego i umieszczenie informacji o tym. Sama informacja o zabezpieczeniu domu bywa wystarczająca do zapewnienia mu bezpieczeństwa.

Bezpieczne wietrzenie oraz inteligentne klucze

Wiele budynków kusi włamywaczy pomimo prezentacji zabezpieczeń. Związane jest to z ich bogatym wyglądem, lokalizacją z daleka od innych budynków czy z ogólnie mniej bezpieczną okolicą. W ich wypadku konieczne jest zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń, które eliminują słabe punkty bezpieczeństwa.

Bardzo dobrym przykładem takiego systemu zabezpieczeń są specjalne okucia okien, które pozwalają na ich uchylenie na kilka milimetrów na całej wielkości okna. W ten sposób można wietrzyć pomieszczenie bez pokazania światu zewnętrznemu, że okno jest otwarte i stanowi potencjalnie drogę wejścia do budynku.

Bardziej zaawansowanym mechanizmem jest tak zwany system inteligentnego klucza. Za jego sprawą wszystkie zamki w drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych zamieniane są na zamki elektroniczne. Otwierane są przez odpowiednio zaprogramowane klucze, które mogą być uniwersalne lub ograniczone tylko do części pomieszczeń w domu. W przypadku zagubienia takiego klucza nie trzeba wymieniać zamków. W zupełności wystarczy usunąć z systemu ID klucza i stworzyć nowe dla domownika, którego udziałem była ta nieprzyjemna i potencjalnie niebezpieczna sytuacja.