Bezpieczny dom

Bezpieczeństwo w naszym domu musi być absolutnym priorytetem. W końcu nasz dom to miejsce, które w pierwszej kolejności powinno właśnie zapewniać bezpieczeństwo: spokojny wypoczynek, możliwość zabezpieczenia bliskich nam osób czy właściwego przechowywania ważnych dla nas rzeczy. Monitoring domu to jeden z najważniejszych sposobów na upewnienie się, że jesteśmy w naszych czterech ścianach bezpieczni, a do tego sam dom pozostaje miejscem bezpiecznym, kiedy się od niego oddalamy.

Odstraszanie nieproszonych gości

Czasami można spotkać się z twierdzeniem, że najważniejszą rzeczą w kwestii monitoringu jest samo jego posiadanie niezależnie od cech, jakie posiada. Wcale nie jest to twierdzenie na wyrost, ponieważ bezpieczny dom, a właściwie dom sprawiający wrażenie bezpiecznego niezależnie od tego, czy tak jest naprawdę, jest znacznie gorszym celem dla wszelkiego rodzaju przestępców z włamywaczami na czele. Rozważania takiej osoby są bowiem bardzo proste. Skoro obok siebie stoją dwa domy i w żadnym z nich nie pali się światło, znacznie lepszym pomysłem jest próba wejścia do tego z domów, w którym nie ma widocznego systemu monitoringu.

Zakładając nawet, że ktoś się pojawił pomimo takiego odstraszania, kamera z czujnikiem ruchu może natychmiast zapalić światła w miejscu, gdzie znajduje się niepożądana osoba. Takie rozświetlenie to także bardzo skuteczny sposób na przekonanie potencjalnego przestępcy, że lepiej iść gdzieś indziej. W ostateczności, jeśli odstraszanie nie pomoże, zawsze będzie dostępny nagrany obraz z odwiedzin niepożądanej osoby, a dobry system monitoringowy jest w stanie także przesłać nam informacje na telefon komórkowy w momencie, kiedy wykryje intruza w pobliżu naszej posesji. Możemy wtedy szybko zareagować.

Bezpieczeństwo wewnątrz domu

Monitoring domu to także monitoring jego wnętrza. Dopiero połączenie tych dwóch elementów zapewni nam w pełni bezpieczny dom. Chcemy w końcu mieć dowody na to, że osoba która kręciła się obok domu, faktycznie do niego weszła i narobiła szkód.

Bardzo istotne jest tu jednak jeszcze coś innego – systemy określane mianem bezpiecznej niani. Bezpieczna niania to rozwiązanie, które ma na celu monitorowanie zachowań osób, które pozostawiamy w domu pod naszą nieobecność. Chodzi oczywiście o osoby obce, które mogą zajmować się naszymi dziećmi lub chociażby sprzątać mieszkanie. Jeśli będzie działał system monitoringu, nie będziemy musieli przejmować się tym, czy na pewno dziecku nie dzieje się krzywda oraz tym, czy przypadkiem jakaś zagubiona rzecz nie zgubiła się w kieszeni sprzątaczki.