Bezpieczne zabawy dla dzieci

Czas ferii czy wakacji to zwykle czas pobytu dziecka w domu. W takich przypadkach rodzic ma do wyboru dwie drogi. Zająć dziecko rozwijającą i kształcą zabawą lub pozwolić mu spędzać dzień na komputerze czy tablecie. Zdecydowanie wspieramy ten pierwszy wybór. Aby jednak zabawa była udana, musimy przy planowaniu gier i zabaw zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci.

Wolna przestrzeń

Zanim zaczniecie się bawić, przede wszystkim oczyść przestrzeń wokół siebie i dziecka. Pokój powinien być czysty w tym sensie, że w promieniu kilku – kilkunastu metrów nie będzie sprzętów, mebli czy urządzeń, które mogłyby spowodować trwałe uszkodzenie u dziecka czy po prostu być groźne dla jego zdrowia. W trakcie każdej zabawy musimy założyć, że dziecko może się przewrócić, biec za szybko czy po prostu uderzyć o dany mebel. Szczególnie groźne są wystające kanty i elementy ostre, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Bezpieczne dzieci w domu, to także oczywiście bezpieczne i sprawdzone zabawy.

Zabawy

Przede wszystkim namówmy dzieci, aby odłożyły smartfony i wyłączmy telewizor. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa. Z pewnością każdy z nas pamięta choćby zabawę w zimno – ciepło. To prosta gra, w której my chowamy jakiś przedmiot na danej przestrzeni, a dziecko musi go znaleźć, korzystając z naszych podpowiedzi. Kiedy dziecko znajdzie skarb, musi schować je przed nami, a my zamieniamy się w poszukiwacza skarbów. Zabawa nie tylko rozwija dziecko w sensie psycho – fizycznym, ale też pozwala nam na pełne kontrolowanie jej przebiegu. Jej olbrzymią zaletą jest też to, że możemy bawić się tutaj sami z dzieckiem. Nie wymaga udziału osób trzecich.

Jeśli w domu jest więcej dzieci, to doskonałą rozrywką jest stara zapomniana już dziś zabawa – Raz dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy. Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, w których czasie gracze biegną w jej kierunku. Nie mogą oni się poruszyć, choć „Baba Jaga” może je rozśmieszać i skłaniać do ruchu. Wtedy wracają na linie startu. Ta zabawa ma niestety tę wadę, że wymaga odpowiedniej przestrzeni. Jeśli takową nie dysponujemy, to możemy zorganizować na przykład zabawę w chowanego. Doskonałym rozwiązaniem są też wszelkie pracę z wykorzystaniem plasteliny, kredek czy wycinanek. Jeśli chodzi o współczesne zabawy, to sprawdzą się tutaj choćby kalambury, gdzie za pomocą gestów musimy pokazać tytuł bajki, zwierzę czy inne zdarzenie lub przedmiot.

Podgląd dzieci

Warto okazać dzieciom odrobinę zaufania i stopniowo zmniejszać bezpośrednią kontrolę nad nimi. Idealnym rozwiązaniem będzie montaż kamery domowej Zerkam. Dzięki poglądowi z kamery na telefonie będziemy mogli w każdym momencie sprawdzić co u naszych dzieci.