Bezpieczeństwo systemów monitoringu domowego lub firmowego

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających monitorowanie domu, mieszkaniu lub firmy przez internet przy wykorzystaniu kamery IP. Oferty różnią się nie tylko wyglądem kamer, ceną czy jakością obrazu, ale przede wszystkim poziomem ich bezpieczeństwa. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu rozwiązania? O tym w poniższym wpisie.

Widzimy Cię!

Decydując się na zakup monitoringu do domu lub firmy możemy kierować się różnymi motywami, które sprowadzają się najczęściej do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa osób bliskich lub mienia. W przypadku firm może dojść jeszcze kwestia kontroli jakości obsługi Klienta przez pracowników. Musimy jednak mieć świadomość, że wybór niewłaściwego rozwiązania lub nieumiejętne korzystanie z kamery IP mogą nie tylko nie zwiększyć naszego bezpieczeństwa, ale wręcz mu zagrozić.

Na początku listopada na portalu Niebezpiecznik.pl pojawił się artykuł na temat serwisu insecam.com, który przekazuje obraz z niezabezpieczonych kamer IP. Sytuacja nie jest groźna, jeśli kamera pokazuje krajobraz widoczny za naszym oknem. W przypadku gdy jest to obraz z wnętrza naszego domu, firmy czy domku letniskowego może być to wykorzystane przez niepowołane osoby jako cenna informacja o zwyczajach domowników, posiadanym mieniu czy o nawet o fakcie, że właśnie wyjeżdżamy na wakacje.

Nie wszystko co tanie jest dobre

Opisane we wspomnianym artykule przypadki dotyczą sytuacji, gdy użytkownik nie dokonał zmiany hasła kamery z fabrycznego na własne. O wiele bardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy decydujemy się na zakup zwykłej kamery IP, która nie posiada nawet zabezpieczenia w postaci hasła! Zwykle są to produkty sprowadzane z Chin i możliwość oglądania obrazu na żywo odbywa się za pomocą serwerów znajdujących się także w Państwie Środka. Co więcej, transmisja obrazu odbywa się nieszyfrowanym połączeniem, co oznacza, że dla wprawionej osoby przejęcie widoku z takiej kamery nie będzie większym problemem. W ten sposób zamiast chronić, kamera może przyczynić się do ułatwienia “pracy” np. złodziejowi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery?

Powyższe przykłady pokazują, że bezpieczeństwo powinno być jedną z kluczowych rzeczy na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Kamera którą kupujemy powinna przede wszystkim łączyć się z serwerami przez szyfrowane połączenie uniemożliwiające “przejęcie” transferu obrazu. Najlepiej gdy serwery przez które oglądamy obraz znajdują się na terenie Unii Europejskiej. Usługa monitorowania Zerkam spełnia oba powyższe warunki:

  • połączenie z serwerem jest szyfrowane 256 bitowym kluczem SSL , co w praktyce uniemożliwia przejęcie obrazu z kamery przez nieuprawnione osoby
  • do zapisywania obrazu wykorzystujemy serwery renomowanej polskiej firmy OVH, które fizycznie znajdują się na terenie Francji (ze względu na lepszą przepustowość łącz)

Obraz z Twojej kamery jest dostępny tylko dla Ciebie oraz osób którym go świadomie udostępnisz (muszą założyć darmowe konto w systemie Zerkam). Jedyna nieuprawniona możliwość podejrzenia obrazu z Twojej kamery istnieje, gdy ktoś pozna Twój login i hasło.

Ile warte jest bezpieczeństwo danych?

Bezpieczeństwo naszych bliskich, mienia oraz nas samych powinno być dla nas bezcenne. Usługa monitorowania Zerkam to wydatek jedynie 34,90 zł z VAT miesięcznie (1,17 zł dziennie) przy umowie zawieranej na 24 miesiące. Opłata ta obejmuje zarówno ratę za kamerę jak i opcję nagrywania obrazu na bezpiecznym serwerze Zerkam.

Po dwóch latach kamera stanie się Twoją własnością. Nadal będziesz mógł korzystać z opcji podglądu obrazu na żywo bez opłat. Usługa nagrywania obrazu to jedynie 15,90 zł miesięcznie. Przy tak silnym poziomie zabezpieczeń oraz licznych możliwościach wykorzystania usługi monitoringu Zerkam opłaty te są symboliczne.